Eko nawyki - jak i dlaczego je wprowadzać?
Chcę, by moje dziecko żyło na czystej planecie - dlaczego i jakie eko nawyki warto wprowadzać w domu?
Co mnie obchodzi troska o środowisko? Niech inni się tym zajmują!
Niestety! Problem stanu środowiska dotyczy i dotyczyć będzie każdego z nas...
Już teraz coraz częściej zauważamy zmiany klimatu spowodowane globalnym ociepleniem - częstsze kataklizmy, które mogą dotknąć i nas. Z powodu zmiany klimatu, ale i konfliktów zbrojnych, które czasami rozpoczynają się przez walkę o wodę, pracę czy miejsce do życia, ludzie częściej migrują, a więc i u nas niedługo będzie pojawiać się więcej osób szukających spokojnego miejsca. Zły stan powietrza wpływa na nasz organizm i to bezpośrednio, a zwłaszcza na dzieci, kobiety w ciąży i osoby w podeszłym wieku. Atakuje układ oddechowy i nerwowy, powodując wiele chorób. Zwiększa się też występowanie alergii oraz chorób przenoszonych przez zwierzęta, które dzięki zmianie klimatu mogą rozprzestrzeniać się na inne kontynenty. Zanieczyszczone gleby to zanieczyszczona roślinność, którą spożywamy. Podobnie jak ryby i mikroplastik w nich zawarty. Sami w ostatnich dniach poczuliśmy wzrost opłat, a im trudniejszy będzie dostęp do między innymi wody czy prądu, tym droższe będzie życie nasze i naszych dzieci. Na koniec jeszcze jedna statystyka : “liczba wywołanych upałami zgonów osób powyżej 65 roku życia wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad o 54 proc., osiągając 296 tys. zgonów na całym świecie w 2018 roku.” (żródło https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/zdrowie-zmiany-klimatu-raport-the-lancet-9640.html)
Co możesz zrobić, żeby zmienić sytuację?
*mów o tym, co wiesz, innym. Najczęstszym powodem niechęci zmiany jest niewiedza (kolejnym- lenistwo)
*ograniczaj się na zakupach- kupuj tylko niezbędne rzeczy. Staraj się znaleźć sklepy (rynki, targowiska), gdzie możesz kupić produkty na wagę do własnych pudełek- uwierz, że jest to coraz bardziej popularne! To, co możesz- pożycz.
*zawsze miej ze sobą reklamówkę. Nie tłumacz się przed sobą tym, że nawet jeśli weźmiesz nowa ze sklepu, to jeszcze kiedyś ja użyjesz - ona w końcu też stanie się śmieciem zalegającym w oceanie lub na śmietnisku
*nie wyrzucaj rzeczy - spróbuj je naprawić, wymienić się lub oddać komuś - dotyczy to również jedzenia ! Warto zapisać się do grup na facebooku typu “śmieciarka jedzie”
*nie wsiadaj do samochodu za każdym razem, gdy wydaje Ci się, że czegoś potrzebujesz. Rób listy rzeczy do zrobienia, pytaj, czy ktoś nie jedzie tą trasą i może CI przewieźć potrzebną rzecz, jak najczęściej wsiadaj na rower lub korzystaj z komunikacji miejskiej. Samochody przyczyniają się do powstania zanieczyszczeń powietrza, którym oddychasz Ty i Twoje dzieci
*oszczędzaj prąd, wodę i gaz
*używaj wszystkiego wielokrotnie
*zamiast chwalić się “znalazłam super rzecz, kosztowała tylko 5 zł” zacznij “nie kupiłam nowej rzeczy - poradziłam sobie dzięki temu, co już mam !”
Podsumowując, to najwyższy czas, aby zdać sobie sprawę, że powinniśmy radykalnie zmienić nasze codzienne nawyki. Z troski o nasze pociechy i ich dzieci. Jeśli teraz nie wypracujemy dobrych nawyków dbania o środowisko, nasze dzieci nie będą potrafiły tego przekazać kolejnym pokoleniom.
Chodząc po parkach, lasach widać, że czasami niektórzy nie mają nawet podstawowych odruchów dbania o środowisko. Mnóstwo pozostawionych puszek, butelek, torebek po chipsach porozrzucanych i to często po piknikach rodzinnych. Nie wspomnę o dzikich wysypiskach śmieci, zostawionych workach ze śmieciami?! Jaki to jest przykład dla młodszych? Nie mówiąc już o realnym negatywnym wpływie na środowisko i komforcie wypoczynku dla innych.
Warto więc zastanowić się chwilę czy rzeczywiście troska o środowisko nie jest moją kwestią i czy wymaga ona naprawdę mega dużego wysiłku...
Wykład wygłosiła: Roma Zabłuda-Stępień, pedagog
Tekst jest podsumowaniem wykładu w ramach cyklu: Dziecko to dar. Zrozum, kochaj, nie krzywdź. Edycja 3