Dla rodziców biologicznych - Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny - Archidiecezjalny ośrodek adopcyjny 

Dla rodziców biologicznych

Decyzja
Co to jest zrzeczenie?

Zrzeczenie – tak popularnie mówi się o oddaniu dziecka do adopcji. Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym art. 119 § 1 k.r.o) to wyrażenie zgody przez rodziców biologicznych na przysposobienie dziecka bez wskazywania osoby przysposabiającego.

  • Zrzeczenia dokonuje się przed Sędzią Sądu Rodzinnego w swoim miejscu zamieszkania lub pobytu.
  • Zgodę na adopcje dziecka można wyrazić najwcześniej 43 dni po jego urodzeniu.
  • Należy mieć przy sobie dowód osobisty i akt urodzenia dziecka.
  • Jeżeli jesteś panną, wdową lub rozwódką (dłużej niż rok) i żaden mężczyzna nie uznał Twojego dziecka – zgodę na adopcje wyrażasz sama.
  • Jeśli jesteś zamężna, w separacji, rozwiedziona krócej niż rok – zgodę musisz wyrazić wraz z mężem (nawet, jeżeli mąż nie jest ojcem biologicznym dziecka).
  • Wyrażenie zgody na adopcje dziecka nie może odbywać się pod przymusem.
  • W czasie dokonywania zrzeczenia nie można być pod wpływem alkoholu i innych środków zmieniających świadomość.
  • Zgodę na adopcję można odwołać (również w Sądzie) do momentu wpłynięcia do sądu wniosku o przysposobienie dziecka.
  • Wyrażenie zgody na adopcję dziecka w przyszłości bez wskazywania osoby przysposabiającej oznacza, że nie będziesz znała nazwiska ani adresu rodziców adopcyjnych.

Taka adopcja będzie nierozwiązywalna.

Trudne emocje i trudne rozmowy...

Podejmowanie decyzji o oddaniu dziecka do adopcji i samo zrzeczenie to bardzo ciężki okres w Twoim życiu. Nie jest to temat do chwalenia się ani do pogaduszek na imieninach.

Może dźwigasz go sama i chwilami masz już dość milczenia – chciałbyś się przed kimś wygadać, wyżalić czy poradzić. Wiem, że to może być trudne i bolesne, ale należy porozmawiać z dziećmi, które wychowujesz. Jeśli są jeszcze małe i myślisz, że nic nie rozumieją, może masz rację. Ale w przyszłości należy im się prawda o rodzeństwie. Dzieci starsze na pewno zauważyły zmiany w Twoim wyglądzie i zachowaniu, może podsłuchały rozmowę lub skojarzyły pewne fakty.

Nie okłamuj ich, że tylko tak przytyłaś, albo, że dziecko zmarło.

Nie obwiniaj ich – nie mów, że to dla nich lub przez nich. Dzieci nie mają z tym nic wspólnego, to decyzja dorosłych.

Powiedz im prawdę, aby nie musiały się domyślać, snuć wyobrażeń o tym, co się stało z dzieckiem. Poczują się pewniej, gdy powiesz im o adopcji i że rodzeństwo jest bezpieczne. Może w przyszłości będą chciały się odszukać i poznać.

Dzieci mogą być smutne i złe na Ciebie – pozwól im na te uczucia, to ich sposób na poradzenie sobie z żalem.

Kim będą rodzice Twojego dziecka?

Wyrażenie zgody na adopcję dziecka w przyszłości bez wskazywania osoby przysposabiającego oznacza, że nie będziesz znała rodziców adopcyjnych – ani ich nazwiska ani adresu.

Chciałbym Cię jednak zapewnić, że dziecko zostanie powierzone dobrej rodzinie. W trakcie procedury adopcyjnej, która trwa kilka miesięcy, staramy się dokładnie poznać kandydatów na rodziców adopcyjnych, ich warunki materialne i mieszkaniowe, a przed wszystkim predyspozycje psychiczne i motywację do przyjęcia dziecka. Chcemy mieć pewność, że są gotowi pokochać adoptowane dziecko. Małżeństwa biorą też udział w specjalnych szkoleniach dotyczących adopcji. Po takim przygotowaniu uważamy, że gwarantują właściwą opiekę i wychowanie dziecku.

Jacy będą rodzice Twojego dziecka?

Większość małżeństw zgłaszających się do Ośrodka to małżeństwa bezdzietne – nie mogą mieć biologicznego potomstwa z różnych przyczyn medycznych. Są po ślubie ok.7-12 lat. Mają ok. 30-37 lat. Oboje pracują, mają dobre lub bardzo dobre warunki materialne, własne mieszkanie, a często nawet dom. Bardzo pragną przyjąć dziecko i wychować je jak własne, dać miłość i bezpieczeństwo.

Ostateczność

Mamo,

Jeśli z jakiegoś BARDZO WAŻNEGO nie możesz skontaktować się bezpośrednio z Ośrodkiem Adopcyjnym– zadzwoń lub napisz.

Możesz również włożyć dziecko do OKIENKA ŻYCIA, ale pamiętaj, że Okienko Życia to ostateczność.

Okienko ratuje życie Twojego Dziecka i daje Mu szansę na nową rodzinę, ale pozostawia wiele znaków zapytania …

  • „Okno Nadziei” w Szpitalu im. L. Rydygiera w Łodzi, ul. Sterlinga 13
  • „Okno Życia” prowadzone przez Siostry Urszulanki
    w Łodzi przy ul. Obywatelskiej 60

Partnerzy